Sádrovce v Praze

1.února 2015autor a webmaster

 

Zima už u nás nebývá zimou a tak jsme využili teplejšího počasí v půlce ledna, když jsem zase přijel pracovně do Prahy. Kamarád mne vzal na jedno místo, které už očíhnul v létě. A podařilo se - během půl roku už zase tady v Malešicích u jedné komunikace vyrostly nové krystaly sádrovce!

PražskéKamarád jich tu dvě hrstě nasbíral už v létě. Prakticky tu nic nezbylo. Vysvětlil mi, že sádrovce rychle dorůstají a krystalizují nové díky příměsem zdejší půdy, vlhkosti a dešťům. A tak jsme sbírali. Ve svahu nad frekventovanou silnicí. Řidiči se divili, co tam můžeme u silnice hledat, naštěstí nikdo nevyboural. Oba jsme se tam ohýbali a zírali do hlíny asi hodinu. Příjemné to místo není, jezdí tu hodně aut a rychle. O to více je zajímavé, jak jsou příjemné a vyvážené zdejší krystaly sádrovců, protože na burzách nabízené sádrovce nás většinou méně či více pocitově tlačí a nejsou energeticky vyvážené.

Sádrovce jsou díky rychlému dorůstání poměrně hojné a jejich výskyt je i přímo v Praze na několika místech:
Žižkov, Malešice, Košíře, Vysočany, Hloubětín, Řeporyje...
Tvoří jehlicovité, sloupcovité a tabulkovité krystaly, velmi hojné jsou srůsty sloupcovitých nebo tabulkovitých krystalů. Běžné jsou zrnité, celistvé, vláknité a lupenité agregáty. Vláknitý sádrovec bývá někdy označován jako selenit, bílé kompaktní masy jako alabastr a čiré štěpné tabule jsou známé pod označením „mariánské sklo“. Ložiska sádrovce vznikla odpařováním mořské vody ve vysychajících lagunách (velmi často spolu s anhydritem, halitem atd.), bývá produktem hydratace anhydritu, vzniká zvětráváním sulfidů v sedimentárních horninách obohacených pyritem nebo na hydrotermálních žilách. Více také ->> viz zde.

Malá ukázka:

Pražské

Sotva jsme přišli, kamarád měl štěstí a všiml si většího kusu, vyčnívajícího z hlíny!

Pražské

Mě chvíli trvalo, než jsem se rozkoukal a naučil si těch průhledných sádrovců v hlíně vůbec všímat.

Pražské

Postupně jsem si jich ale hrst nasbíral.

Pražské

Sice malé vzorky, ale vlastní sběr potěší více, než levné krásné a velké kusy z burzy.

Pražské

Začíná se stmívat a je chladno, balíme to...

Pražské

Tento veliký sádrovec mi ukázal jen pár dní před tím klient - prý takové ležely v Řecku na pláži a tento si přivezl!Vydáme se někam hledat společně?