Vltavíny Kvítkovice - Koroseky

10.10.2015     Aneb, když se slušný sběr promění v bezohlednou těžbu...autor a webmaster

 

České vltavíny mají své kouzlo. Nejznámější výskyty jsou popsány v jižních Čechách. Zkusili jsme tedy lokalitu Kvítkovice a pak popojeli na Koroseky.

Kvítkovice jsou malebná jihočeská vesnička, u jejíhož hřbitova jsou popisovány nálezy drobných vltavínů. V době naší návštěvy však byla pole ještě porostlá a to téměř znemožňovalo, vidět na zem, natož najít střípek vltavínu. Mě se to povedlo, měl jsem spíše štěstí během chvíle, ale kamarád nenašel ani takový střípek, co já. Tak jsme se rozhodli, popojet na vedlejší lokalitu.

Nedaleké Koroseky jsme projeli a téměř na okraji spatřili nápadně zarovnanou, ještě nezarostlou plochu. Prošli jsme se po ní a potkali paní majitelku, která hořekovala, jakou spoušť zde nadělali ti, co sem tajně jezdí těžit vltavíny a nechají po sobě nebezpečné hluboké díry, aniž by je zase zarovnali. Majitelé museli zaplatit ze svého několik tisíc za zarovnání svého pozemku, což jim nikdo neuhradí. Podání trestních oznámení na neznámé pachatele finančně nic neřeší. Spoušť po nájezdech nezvaných těžařů či obchodníků s vltavíny však zůstala po celém lese. Stromy se zde propadají a padají do podkopaných děr a jam. V těch zůstává po deštích voda a plavou pet-lahve a jiný odpad. Široká plocha lesa je tak doslova zničena výkopy a podkopy. Je to nebezpečné na procházení - musíte doslova přecházet mezi dírami po jejich okrajích a mnohdy netušíte, zda díra nepokračuje hloubena ještě bočně pod okraj a zda se nepropadnete do hluboké vody. Není divu, že majitelé pozemku jsou stále ve střehu a ihned volají na podezřelé návštěvníky policii. U nás majitelka viděla, že neneseme žádné nářadí a rovnou se jí jdeme slušně zeptat a na lokalitu podívat. Je to otřesné a mělo by se trestat, takovéto ničení lesa.

Vltavíny

U hřbitova u Kvítkovic se prý občas něco našlo...

Vltavíny

Já měl štěstí na tento drobek, více se nepodařilo.

Vltavíny

Proti sluníčku - nádhera.Vltavíny

Zpustošená podkopaná krajina, les Koroseky

Vltavíny

Podkopané stromy postupně padají do děr po nežádoucích sběračích vltavínů!

Vltavíny

I při procházení po okrajích se můžete propadnout, pokud je to podkopané!

Vltavíny

Takto zdevastovaný les jsem ještě neviděl.

Vltavíny

Voda po deštích, tu a tam plavou pet-lahve a jiný odpad.

Vltavíny

Majitelé pozemek museli na své náklady draze nechat zarovnat.Kleť

Toužili jsme se vzpamatovat svěžím lesem a popojeli ke známému vrchu Kleť. Lanovka nejezdila a tak jsme pod ní stoupali téměř 2 hodiny prudkým svahem kamenitou cestičkou až na samý vrch.

Kleť

Před vrcholem se postupně setmělo a restaurace byla nahoře zavřena přesto, že končila teprve sezona a bylo srpnové velké horko.

Kleť

Horko bylo i v lese, jenom nahoře foukal vlahý vítr a fantastický vzduch. Za to ta námaha docela stála. Čekalo nás ještě klesání oklikovou lesní trasou za svitu baterek dolů. U parkoviště jsme si nabrali svěží výbornou vodu ze studánky a frčeli do Prahy. Kamarád na několika pumpách posílil bdělost zeleným čajem a v Praze jsme byli po půlnoci :-) s centimetrovým střípkem vltavínu a řadou zážitků.


O vltavínech a nalezištích existuje nejedna kniha. Také můžete zapátrat na internetu. V Kvítkovicích to asi téměř nemá smysl a Koroseky jsou doslova vytěženy až do extrému. Kdo se chce potěšit nálezem svého vltavínu, nejspíše musí na jiné lokality...  • Jedna z pěkných stránek a popisem >> strankymineraly.wz.cz


  • A dále se mnou třeba na... >> Chalcedony u Ahníkova

  • Nebo na... >> Haldy u Stříbra
  •